Strona główna

VII edycja Recykling Rejs

5 czerwca pod patronatem Związku Gmin Warmińsko Mazurskich rozpoczyna się w Węgorzewie już siódma edycja Recykling Rejsu - recyklingowych wypraw kajakowych, które organizowane są przez ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego i Fundację PlasticsEurope Polska. Od trzech lat wyprawy także wspiera REKOPOL Organizacja Odzysku. Tym razem nurt edukacji ekologicznej poprowadzi przepięknym szlakiem żeglarskim i kajakowym z Węgorzewa przez Wielkie Jeziora Mazurskie do Warszawy, przez Jeziora Mamry i Śniardwy oraz rzekami: Pisą, Narwią, Bugiem i Wisłą. Organizatorzy zapraszają na spotkania i konferencje prasowe m.in. do Węgorzewa, Giżycka, Mikołajek, Piszu, Ostrołęki, Pułtuska i Warszawy. W każdym porcie, marinie, na każdym brzegu przygotowywane są także wspólne akcje sprzątania i akcje edukacyjne, zachęcające turystów i mieszkańców do recyklingu! "Taki jest nasz cel, tzn. walka z zanieczyszczeniem i zaśmieceniem rzek i mórz. W moich rękach będzie wiosło, a w Waszych odpady" - mówi kajakarz Dominik Dobrowolski i zachęca - "Chodzi o to, aby szczególnie cenne odpady z tworzyw sztucznych trafiały tam, gdzie trzeba, czyli po segregacji do odpowiednich pojemników, wtedy mamy pewność, że zostaną odzyskane i ponownie wykorzystane". Do tej pory Dominik Dobrowolski przepłynął i posprzątał ponad 6 tys. km szlaków wodnych w Polsce i Niemczech. Tegoroczny "Recykling Rejs - Odzyskuj tworzywa sztuczne!" zakończy się 19 czerwca w Warszawie na Wiśle. Szczegóły wyprawy na stronie www.recykling-rejs.pl .


VII Recykling Rejs organizowany jest wspólnie z Fundacją PlasticsEurope Polska, a parterem wyprawy jest Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań.

Dominik Dobrowolski od 6 lat realizuje projekt Recykling Rejs. Podczas wypraw kajakowych spotyka się codziennie z mieszkańcami odwiedzanych miast, lokalnymi i ogólnopolskimi mediami, samorządami i organizacjami pozarządowymi, zachęcając do dbania o czystość jezior, rzek, morza, brzegów i plaż oraz promując recykling. W tym roku także będą organizowane konferencje prasowe, akcje sprzątania i spotkania z mieszkańcami w marinach, które podróżnik odwiedzi, i na które już serdecznie zaprasza.

Poprzednie rejsy:

Recykling Rejs 2011 - Wrocław-Szczecin (odra.cycling-recycling.eu/)
Recykling Rejs 2012 - Oświęcim-Gdańsk (wisla.cycling-recycling.eu/)
Recykling Rejs 2013 - Tarnów-Szczecin (rejs2013.cycling-recycling.eu/)
Recykling Rejs 2014 – Warszawa-Berlin (rejs2014.cycling-recycling.eu/)
Recykling Rejs 2015 wzdłuż wybrzeża Bałtyku - Szczecin-Gdynia (baltyk.recykling-rejs.pl/)

Recykling Rejs 2016 – pętla żuławska i toruńska (recykling-rejs.pl/)

W ciągu ostatnich 6 lat Dominik Dobrowolski przejechał również rowerem dookoła Polski (wielka zbiórka elektrośmieci w ramach akcji Cycling Recycling 2016) oraz na trasach Wrocław-Londyn, Wrocław-Kopenhaga, Wrocław-Bruksela i dookoła Bałtyku, w ramach projektu Stop CO2 - Rusz się.

Znany też jest z wielu innych projektów edukacyjnych, które organizuje na terenie całej Polski, np. akcji: Recykling daje owoce, EkoWalentynki, Kultura to Natura, Kwiaty za elektrograty czy odbudowa dawnego sanatorium dr Brehmera w Sokołowsku i tworzenie laboratorium kultury i centrum edukacji ekologicznej. 

Więcej informacji o inicjatywach Dominika Dobrowolskiego znajdą Państwo na stronie www.cycling-recycling.eu

 

 

05-06-2017